توافق ۱۱ میلیارد دلاری عربستان و فرانسه

به گزارش سوالات احکام و شرعی در خبر توافق ۱۱ میلیارد دلاری عربستان و فرانسه به گزارش سوالات شرعی و احکام به نقل از رویترز، شرکت نفت عربستان سعودی (آرامکو) و شرکت فرانسوی «توتال» روز شنبه در بیانیه‌ای مشترک خبر از امضای توافقی ۱۱ میلیارد دلاری برای ساخت یک مجموعه جدید پتروشیمی در عربستان سعودی دادند.
گفته شده این مجموعه جدید پتروشیمی حاصل همکاری توتال و آرامکو است و در نزدیکی کرانه‌های خلیج فارس و شهر جبیل در استان شرقی عربستان سعودی واقع شده است.
تصمیم نهایی سرمایه‌گذاری در مورد ساخت این مجموعه جدید در دسامبر ۲۰۲۲ گرفته شده بود، اما توافق روز شنبه به معنی آغاز رسمی کار ساخت و ساز است. مراسم امضای توافق روز شنبه با حضور «امین ناصر»، رئیس و مدیر عامل آرامکو، و «پاتریک پویان»، رئیس و مدیر عامل توتال در ظهران برگزار شد. ناصر گفت این پروژه «بخشی از راهبرد آرامکو برای رشد است» و به کل اقتصاد عربستان سعودی کمک خواهد کرد.
آرامکو بزرگ‌ترین شرکت صادرات نفت جهان است و توتال نیز یکی از هفت شرکت بزرگ نفت جهان است. مجموعه «امیرال» قرار است شامل بزرگ‌ترین شکننده بخاری (استیم کرکر) مخلوط در میان شش کشور عرب حاشیه خلیج فارس باشد. ظرفیت سالیانه تولید آن شامل ۱.۶۵ میلیون تن اتیلن و سایر گازهای صنعتی خواهد بود.
انتظار می‌رود چهار میلیارد دلار دیگر سرمایه‌گذاری نیز جذب این پروژه شود و حدود ۷ هزار شغل مستقیم و غیرمستقیم در عربستان سعودی ایجاد شود. محصولات این مجموعه به گستره وسیعی از صنایع کمک خواهد کرد: از مواد لباسشویی و غذایی تا بخش‌های ماشین و تایر.
قراردادهای ساخت و ساز مجموعه به هفت شرکت در کشورهای مختلف اعطا شده است که عبارت‌اند از شرکت مهندسی و ساخت و ساز هیوندای کره جنوبی، مایرِ ایتالیا، گروه مهندسی سینوپک چین در عربستان سعودی و چهار شرکت سعودی محمد علی السویلم، مبارک مرعی السلومی، مفرح مرزوق الحربی و «گلف کانسولیدیتد کانترکتوز.»
سال گذشته نیز، آرامکو عربستان اعلام کرد به لطف افزایش قیمت نفت در سال ۲۰۲۲ به رکورد سود ۴۸.۴ میلیارد دلاری در سه ماهه دوم سال ۲۰۲۲ دست یافته است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۹۰.۲ درصد افزایش داشته است.
آرامکو پس از ثبت سود ۳۹.۵ میلیارد دلاری در سه ماهه اول، برای دومین سه ماهه متوالی رکورد دهی خود را جابه جا کرد. این سود سه ماهه بالاترین میزان از زمان عرضه عمومی شرکت در اواخر سال ۲۰۱۹ است.
پس از اعمال تحریم‌های غرب علیه روسیه که بر بازار جهانی در حال حاضر فشرده فشار آورده است، سهام آرامکو در سال جاری بیش از ۲۵ درصد افزایش یافته است و قیمت نفت و گاز طبیعی برای چندین سال در سطوح بالا بوده است. امیدوارم از خبر توافق ۱۱ میلیارد دلاری عربستان و فرانسه راضی بوده باشید.

توافق ۱۱ میلیارد دلاری عربستان و فرانسه  در تاریخ ۲۰۲۳-۰۶-۲۵ ۰۲:۴۱:۰۶