تالیف« کتاب آیات فقه پزشکی» مقدمه ایجاد رشته فقه پزشکی
درحوزه بود

به گزارش سوالات احکام و شرعی در خبر تالیف« کتاب آیات فقه پزشکی» مقدمه ایجاد رشته فقه پزشکی
درحوزه بود
به گزارش خبرنگار سایت احکام، حجت الاسلام والمسلمین محمدعلی قاسمی عصر جمعه در نمایشگاه تخصصی پژوهش‌های فقهی معاصر با ارائه توضیحاتی در خصوص «کتاب آیات فقه پزشکی» اظهار داشت: دلیل و انگیزه اصلی نگارش «کتاب آیات فقه پزشکی» این بوده که این بخش در حوزه علمیه کمتر بدان پرداخته شده است.
وی بیان داشت: برای اینکه رشته فقه پزشکی دانش پژوه بگیرد و این رشته در حوزه تأسیس شود، لازمه آن این بود که مقدمات آن ایجاد شود که یکی از مقدمات این بوده است که آیات و روایات به طور تخصصی جدا شود و در نهایت این کتاب در ۲۰ فصل تدوین شده است.
مدیر گروه فقه پزشکی مرکز فقهی ائمه اطهار (ع) ادامه داد: در گام اول آیات مرتبط با فقه پزشکی انتخاب و دسته بندی شد و سپس ترجمه روان آنها صورت گرفت و در ادامه واژگان به صورت مفرد بدان پرداخته شد و فرضیه‌ها نیز مطرح شده است.
حجت الاسلام قاسمی با بیان اینکه در فقه پزشکی نیازمند کارهای جدی تری هستیم و معتقدیم این کتاب گام اول بوده است افزود: برخی از آیات قاعده ساز بوده که این آیات مقدم بر سایر آیات در نظر گرفته و به آنها پرداخته شده است.
وی گفت: برخی از آیات همانند نسب در فقه پزشکی بسیار مهم است و امروزه در موضوع شبیه سازی بسیار مورد بحث است که نسب در این رابطه چگونه است و موضوعاتی همانند ارث چه خواهد بود که فقه و حوزه باید در این عرصه پاسخ گو باشد.
مدیر گروه فقه پزشکی مرکز فقهی ائمه اطهار (ع) ابراز داشت: در این کتاب موضوع رازداری و اسرار بیماران نیز مورد توجه بوده و آیات ضرر و زیان نیز بحث شده است.
حجت الاسلام قاسمی افزود: فقه پزشکی باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد و اعضای گروه فقه پزشکی مرکز فقهی ائمه اطهار (ع) بازدیدهای علمی مختلفی داشتند که امیدواریم این رشته تخصصی پویا تر شود. امیدوارم از خبر تالیف« کتاب آیات فقه پزشکی» مقدمه ایجاد رشته فقه پزشکی
درحوزه بود
راضی بوده باشید.

تالیف« کتاب آیات فقه پزشکی» مقدمه ایجاد رشته فقه پزشکی
درحوزه بود  در تاریخ ۲۰۲۲-۱۲-۱۷ ۰۲:۳۹:۵۱