برگزاری آیین ملی یازدهم محرم در جوار امامزاده احمدبن موسی
اسفراین

به گزارش سوالات احکام و شرعی در خبر برگزاری آیین ملی یازدهم محرم در جوار امامزاده احمدبن موسی
اسفراین
علی مستوفیان در گفت‌وگو با خبرنگار سایت احکام اظهار کرد: رویداد ملی گردشگری و آئین مذهبی عزاداری یازدهم محرم در جوار آستان مقدس امام زاده احمدبن موسی الکاظم روستای کوران شهرستان اسفراین برگزار می‌شود.
مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان شمالی با اشاره به ثبت ملی عزاداری یازدهم محرم این منطقه گفت: یکی از آئین‌های عزاداری ایام سوگواری محرم در استان خراسان‌شمالی مراسم یازدهم محرم بوده که هرساله در امامزاده احمد بن موسی شهرستان اسفراین با حضور خیل عظیمی از عزاداران و مشتاقان معرفت اباعبدالله (ع برگزار می‌شود.
وی با اشاره به حضور گسترده عزاداران حسینی در این آئین ملی افزود: دسته‌ها و هیئت‌های سینه‌زنی و زنجیرزنی روستاها و شهرهای اطراف بر اساس نظم خاصی و با طواف در دور امامزاده عزاداری می‌کنند که این مهم جلوه‌ای ویژه به این مراسم می‌دهد.
مستوفیان به نحوه حضور بانوان عزادار در این مراسم نیز اشاره کرد و ادامه داد: زنان عزادار نیز همراه با هیئت‌ها و در انتهای دسته‌های عزا اقدام به برافراشتن پرچم‌های سیاه می‌کنند.
وی گفت: آئین یازدهم محرم از سابقه و پیشینه دیرینه برخوردار است که در تحقیقات میدانی از بزرگان، تکیه‌داران و هیئت‌ها و بخصوص افراد مسن این رسم را تا چهار نسل قبل خود به یاد دارند و حدود ۱۵۰ تا ۲۰۰ سال قدمت دارد.
مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان شمالی خاطرنشان کرد: آئین یازدهم محرم امامزاده کوران اسفراین با شماره ۱۵۴۴ در فهرست آثار ناملموس کشور به ثبت رسیده است.
مدیرکل میراث فرهنگی خراسان شمالی ادامه داد: نقش بانوان در این مراسم پر رنگ است زیرا علاوه بر عزاداری ویژه، نام برخی فرزندان تازه متولد شده در این روز انتخاب می‌شود. امیدوارم از خبر برگزاری آیین ملی یازدهم محرم در جوار امامزاده احمدبن موسی
اسفراین
راضی بوده باشید.

برگزاری آیین ملی یازدهم محرم در جوار امامزاده احمدبن موسی
اسفراین  در تاریخ ۲۰۲۳-۰۷-۲۹ ۰۲:۳۹:۳۹