اراضی زیر ۲۰۰ متر در روستاهای یزد تفکیک نمی‌شود

به گزارش سوالات احکام و شرعی در خبر اراضی زیر ۲۰۰ متر در روستاهای یزد تفکیک نمی‌شود به گزارش خبرنگار سایت احکام، علیرضا گورابیان، دوشنبه شب در نشستی خبری با اشاره به پیشینه فعالیت شرکت تعاونی دهیاری‌های شهرستان یزد اظهار داشت: این شرکت از در شهرستان یزد از سایت احکامماه ۱۳۷۶ به منظور تجمیع خدمات به روستاییان و قانونمند کردن دهیاری‌ها و ایجاد ضوابط خاص قانونی در مناطق روستایی ایجاد شد.
وی با بیان اینکه در حال حاضر جمعیت بخش مرکزی شهرستان یزد به ۷۰ هزار نفر رسیده است، افزود: ساخت واحدهای مسکن سایت احکام در برخی روستاهای این شهرستان در دهه‌های گذشته، جمعیت بخش مرکزی شهرستان یزد را افزایش داده است.
گورابیان، صدور پروانه ساختمانی را یکی از مهمترین مأموریت‌های تعاونی دهیاری‌ها برشمرد و عنوان کرد: نظارت بر ساخت و سازها نیز با جدیت انجام می شود و همین امر آمار صدور پروانه ساخت و ساز در مناطق روستایی شهرستان یزد را افزایش داده است.
سالانه ۱۲۰۰ پروانه ساخت و ساز در روستاهای یزد صادر می‌شود
مدیرعامل شرکت تعاونی دهیاری‌های شهرستان یزد یادآور شد: سالانه هزار و ۲۰۰ پروانه ساخت و ساز در روستاهای شهرستان یزد صادر می شود و در کنار افزایش پروانه ساخت، آمار پرونده‌های ساخت و سازهای غیرمجاز نیز افزایش یافته است.
وی ادامه داد: در سال گذشته ۸۹۷ پرونده ساخت و ساز غیرمجاز در روستاهای بخش اکرم آباد و مرکزی صادر شده است.
گورابیان همچنین با اشاره به تغییر کاربری و تخریب باغ‌ها در روستاهای بخش اکرم آباد عنوان کرد: تغییر کاربری و تفکیک اراضی در این مناطق مستلزم رعایت قوانین است و به هیچ عنوان از قوانین عدول نخواهیم کرد.
وی ادامه داد: با توجه به فعالیت کوره‌های آجرپزی در این بخش و تغییر کاربری آنها، مطالباتی برای تفکیک این اراضی وجود دارد اما تفکیک اراضی بر اساس قوانین بنیاد مسکن انجام می شود.
مدیرعامل شرکت تعاونی دهیاری‌های شهرستان یزد اظهار داشت: طبق قوانین بنیاد مسکن، تفکیک اراضی در روستاهای اکرم آباد و اکرمیه بالای ۱۵۰ متر و در سایر روستاها بالای ۲۰۰ متر انجام می شود و کمتر از این میزان با کاربری مسکونی تفکیک نخواهد شد.
گورابیان با اشاره به برخی گلایه‌هایی که از طولانی شدن صدور مجوز ساخت و ساز در این مناطق وجود دارد، افزود: این روند طولانی که حدود چهار تا پنج ماه به طول می انجامد، به دلیل استعلاماتی است که باید از دستگاه های مختلف اخذ شود.
راه اندازی سامانه خدمات الکترونیک به روستاها برای اولین بار در کشور در یزد
مدیرعامل شرکت تعاونی دهیاری‌های شهرستان یزد در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به راه اندازی سامانه ارائه خدمات الکترونیک اظهار داشت: شرکت تعاونی دهیاری‌های شهرستان یزد به عنوان اولین شرکت تعاونی دهیاری‌ها در کشور اقدام به راه‌اندازی سامانه ارائه خدمات الکترونیک به مردم کرده و در همین راستا یزد به عنوان پایلوت اجرای این طرح در کل کشور انتخاب شده است.
گورابیان یادآور شد: از زمان راه اندازی این سامانه تاکنون ۲۶ هزار پرونده مربوط به روستاهای منطقه ساماندهی و نقشه روستاهای منطقه با نقشه‌برداری هوایی در سامانه ثبت شده است.
وی همچنین به تشریح خدمات این شرکت در حوزه های جمع آوری پسماندها، اجرای فضای سبز، ساماندهی سگ‌های ولگرد و … پرداخت و گفت: در سال گذشته در روستاهای بخش مرکزی و اکرم آباد شهرستان یزد، ۲۴ هزار اصله درخت و گل کاشته شده است.
گورابیان ادامه داد: این میزان فضای سبز به ۴۴ هزار مترمکعب آب نیاز دارد که تلاش شده با راه اندازی سیستم آبیاری قطره ای هوشمند، تمام نیاز آبی فضای سبز را به طور هوشمند تامین کنیم. امیدوارم از خبر اراضی زیر ۲۰۰ متر در روستاهای یزد تفکیک نمی‌شود راضی بوده باشید.

اراضی زیر ۲۰۰ متر در روستاهای یزد تفکیک نمی‌شود  در تاریخ ۲۰۲۳-۱۰-۱۷ ۰۲:۳۸:۴۹